PP-tjenesten

Innhold

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

Hva forsøkte du å finne?


PP-tjenesten er en rådgivingstjeneste som gir veiledning og hjelp til barnet/eleven, barnehage, skole og voksenopplæring når det er bekymringer knyttet til utvikling og opplæring.

Pedagogisk psykologisk tjeneste

Pedagogisk psykologisk tjeneste er en lovpålagt tjeneste gitt i Opplæringsloven § 5-6 som skal arbeide forebyggende slik at barnehager og skoler kommer i forkant av problemer og lærevansker. Tjenestene er gratis.

PP-tjenesten samarbeider tett med barnehage, grunnskole og voksenopplæring. Ofte har vi direkte kontakt med foresatte og deres barn. Sentrale oppgaver er:

  • Systemrettet arbeid i barnehager og skoler
  • Utredning og utarbeiding av sakkyndig vurdering
  • Rådgivning/veiledning
  • Lese-, skrive- og matematikkvansker
  • Klasseledelse, læringsmiljø og utfordrende atferd
  • Logopedtjenester
  • Videre henvisning - til StatpedBUP og HABU
Barn i førskolealder

PP-rådgivere i småbarnsteamet jobber med barn under opplæringspliktig alder/førskolebarn. Vi samarbeider tett med foresatte og den som melder bekymring for barnet. Vi tilbyr en uformell samtale i forkant av en tilmelding.

Vi foretar utredning/kartlegging av barn der det vurderes

Utredningen kan innebære samtaler med foresatte, personalet i barnehagen eller skolen, eventuelle andre samarbeidspartnere. I samarbeid med foresatte og/eller personalet i barnehagen eller skolen vurderes behov for aktuell testing/kartlegging. Observasjon av barnet inngår alltid som en sentral del av utredningsforløpet. Hensikten med utredningen er å  skape en bedre forståelse for hvordan barnet fungerer for å  iverksette tiltak som kan være med på å fremme barnets utvikling. Vi tilbyr veiledning/rådgivning til foreldre og andre samarbeidspartnere, samt deltar i tverrfaglig samarbeid rundt barnet.

Elever i grunnskolen

Vi arbeider systemrettet i forhold til skolene for å hjelpe dem å legge undervisningen bedre til rette for elever med utfordringer av faglig eller sosial art. Vi foretar utredning/kartlegging av elever der vi blir bedt om å vurdere behovet for spesialundervisning gitt i opplæringsloven § 5-3. Utredningen innebærer samtaler med foresatte, lærere og ikke minst eleven selv. Vi samarbeider med andre instanser ved behov. Vi foretar nødvendige kartlegginger og observasjoner, eventuelt innhenter rapporter fra andre der foresatte gir tillatelse. Hensikten med utredningen er å skape en bedre forståelse for hvordan eleven fungerer, for å iverksette tiltak som kan være med på å fremme barnets utvikling. Vi tilbyr veiledning/rådgivning til foreldre og andre samarbeidspartnere, samt deltar i tverrfaglig samarbeid rundt eleven.

Det blir opprettet journal. Foresatte har innsyn. Elever har også innsyn etter fylte 15 år, jf. personopplysningsloven. Det er PP-kontorets leder som gir innsyn. 

PP-tjenestens arbeidsoppgaver

Systemrettet arbeid i barnehager og skoler

PP-tjenesten er en sakkyndig og rådgivende tjeneste som samarbeider med barnehage og skole når det gjelder læringsmiljøet. Når det ikke gjelder det enkelte barn, men hele miljøet, kan det opprettes en systemsak.

Det er barnehagens leder eller skolens leder som melder systemsak til PP-tjenesten.

PP-tjenesten i Skien arbeider systematisk for å svare på forventningene som presenteres i sentrale lover og forskrifter, samt kommunale planer. Forventningene handler blant annet om at PP-tjenesten skal være lett tilgjengelig, bidra til helhet og sammenheng. PP-tjenesten skal kunne arbeide forebyggende ved å bidra på en slik måte at barnehager og skoler kommer i forkant av problemer og lærevansker.

Målgruppe er barnehagens ledelse, skolens ledelse og TPO-team.

Utredning og utarbeiding av sakyndig vurdering 

Den kommunale PP-tjenesten er sakkyndig instans. Den skal utarbeide en sakkyndig vurdering som skal avklare om barnet/eleven har rett på spesialpedagogisk hjelp/spesialundervisning eller om det skal settes inn tiltak innenfor rammen av tilpasset opplæring. Tilmelding til PP-tjenesten skal skje i samråd med foresatte/elev. Foresatte/elev over 15 år kan ta direkte kontakt.

Rådgivning/veiledning

PP-tjenesten er en lovpålagt rådgivingstjeneste som gir rettledning til hjemmet, eleven, og til barnehage, skole og voksenopplæringen når det er bekymringer knyttet til utvikling og opplæring. Tilmelding til PP-tjenesten fra barnehage, skole og voksenopplæring, skal skje i samråd med foresatte/elev. Foresatte/elev over 15 år kan ta direkte kontakt.

Hjelp med matematikk-, lese- og skrivevansker

PP-tjenesten bistår med kartlegging, utredning, veilledning, kurs og undervisning av matematikk-, lese- og skrivevansker. Når eleven, eller den voksne, har fått kartlagt eller utredet sine fagvansker, kan PP-tjenesten bistå med veiledning til skole og hjem. I noen tilfeller tilbys også kurs og undervisning til skole.

Elever i grunnskolen og voksne kan søke direkte til PPT, eller i samarbeid med skolen.

Klasseledelse, læringsmiljø og utfordrende atferd 

PP-tjenesten er støttespillere i skolens arbeid, for å skape et trygt og godt læringsmiljlø. Gjennom observasjon, kartlegging, samtaler, undervisning, utprøving og evaluering av tiltak og modellering gir vi vårt bidrag til elev, foresatte og barnehage/skole/sfo.

  • Systematisk arbeid med å etablere et positivt læringsmiljø
  • Veiledning i forhold til god klasseledelse
  • Mobbing/utestenging - bistår/samarbeider med skolene i forhold til mobbe-/fraværsproblematikk
  • Tverrfaglig samarbeid
  • Refleksjonspartner for ledelsen og ansatte i barnehage/skole/sfo
  • Bistå barnehage/skole i forhold til samarbeid med hjemmet
  • Deltar i tverrfaglig samarbeid
  • Kurs og kompetanseheving på grunnskole etter behov

Oppmelding til PPT skal skje i samråd med foresatte/elev eller styrer/kontaktlærer/skoleleder.

Målgruppe er elever, foresatte og ansatte i barnehage/grunnskolen/sfo.

Logopedtjenester

Barn i barnehage og grunnskole kan søke om hjelp ved følgende vansker:

  • Språk-/talevansker
  • Fonologiske vansker
  • Stemmevansker
  • Stamming og løpsk tale
  • Spise- og svelgevansker
  • Leppe/kjeve/gane-spalte

Logopedene jobber med kartlegging/undervisning/veiledning/foreldrekurs/samarbeid med ulike instanser og/eller kompetansesenter.

Oppmelding til PP-tjenesten skal alltid skje i samråd med foresatte/elev. Elever over 15 år kan ta direkte kontakt.

 

 

Kontakt oss

Besøksadresse: Senter for Oppvekst - PP-tjenesten, Kongensgate 31, 5. etasje
Postadresse: Postboks 158, 3701 Skien
Tlf. 35 58 15 70. Telefontid kl. 08.00- 15.45, sommertid kl. 08.00-15.00.
E-post: ppt@skien.kommune.no

Ansatte
 
Team/funksjon NavnE-post
Enhetsleder Tom Erik Loraas  tom.erik.loraas@skien.kommune.no
Ass.leder/voksenopplæring Ben Marshall Brown  ben.marshall-brown@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Kirsti Eriksen  kirsti.eriksen@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Gro Foss  Gro.Foss@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Mai Britt Frigstad  mai-britt.frigstad@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Monica Forberg Hanssen  monica.forberg.hanssen@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Anette Odden  anette.odden@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Stine Klæbo (permisjon)  Stine.Klaebo@skien.kommune.no
Småbarnsteamet Gitte Gravklev  Gitte.Gravklev@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Anne-Lene Wathne Berget  anne.lene.wathne.andersen@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Marianne Bjørntvedt  marianne.bjorntvedt@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Ørjan Gullhaug  Orjan.Gullhaug@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Vibeke Gundersen  vibeke.gundersen@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Vera Kristine Halvorsen  vera.kristine.halvorsen@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Solbjørg Vik Hansen  solbjorgvik.hansen@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Charlotte Haraldsen  charlotte.haraldsen@skien.kommune.no
Grunnskoleteamet Jørn Ørjansen  Jorn.Orjansen@skien.kommune.no
Logoped Charlotte Askeland  Charlotte.Askeland@skien.kommune.no
Logoped Mona Hansen  mona.hansen@skien.kommune.no
Logoped Aud Ellen Kristiansen  aud.ellen.kristiansen@skien.kommune.no
Logoped Sverre Falck Tobiassen  sverre.falck.tobiassen@skien.kommune.no
Logoped Unn Kristin Høye Svendsen  unn.kristin.hoye.svendsen@skien.kommune
Logoped Elin Engebretsen (permisjon)  Elin.Engebretsen@skien.kommune.no
Logoped Marthe Vale Wang  MartheVale.Wang@skien.kommune.no
Læringsmiljøteamet Kristin Kaarstein (permisjon)  kristin.kaarstein@skien.kommune.no
Læringsmiljøteamet Kate Jorunn Kaasene  kate.jorunn.kaasene@skien.kommune.no
Læringsmiljøteamet Bente Kolstad  bente.kolstad@skien.kommune.no
Læringsmiljøteamet Thor Erling Tvedt  ThorErling.Tvedt@skien.kommune.no
Fagvansketeamet Heidi Kastet  Heidi.Kastet@skien.kommune.no
Fagvansketeamet Gry Ramsåsen  gry.ramsasen@skien.kommune.no
Fagvansketeamet Anne Spade  anne.spade@skien.kommune.no
Merkantil Mette Moen Larsen  mette.moen.larsen@skien.kommune.no
Merkantil Line Camilla Westrum  LineCamilla.Westrum@skien.kommune.no
Merkantil Ingunn Ursin Vaktskjold

 IngunnUrsin.Vaktskjold@skien.kommune.no

Slik søker du

Skjemaene/tilmeldingene kan fylles ut på skjerm eller papir. Hvis man vil fylle ut på pc, må man lagre skjemaet på egen maskin først, åpne det i Adobe Reader, trykke på "Fyll ut og signer", deretter "Legg til tekst" som ligger under "Fyll ut og signer-verktøy". Fyll inn det som trengs av informasjon. Skriv ut, signer og send dem til
Skien kommune
PP-tjenesten
Postboks 158
3701 Skien.

De ulike skjemaene/tilmeldingene forteller hvilken dokumentasjon som er nødvendig som vedlegg. Det er viktig at dette overholdes for å unngå forsinkelser i behandlingsprosessen. Husk også at skjemaene skal ha nødvendige underskrifter.

Tilmeldingen behandles fortløpende. Når PP-tjenesten mottar tilmeldingen, vil det bli sendt mottaksbrev. Skole/foresatte/voksne vil bli kontaktet av PP-tjenesten når saken påbegynnes.

Spørsmål rundt behandlingen av tilmeldingen rettes til leder ved PP-tjenesten. 

Publisert: 25.10.2016 13:58
Sist endret: 25.10.2016 14:00