Politisk organisering

Innhold

Fant du det du lette etter?

Takk for din tilbakemelding

Hva forsøkte du å finne?


Formanskapsmodellen

Skien kommune styres etter formannskapsmodellen med bystyret som øverste politiske myndighet. 

Formannskapsmodellen

Når en kommune styres etter formannskapsmodellen, er det de politiske utvalgene som har den overordnede styring og ledelse av kommunen. Bystyret velger representanter til formannskapet og de andre politiske utvalgene. I Skien kommune velges representantene til de politiske og upolitiske utvalgene etter forholdstallprinsippet.

Forholdstallprinsippet

Forholdstallsprinsippet betyr at den prosentvise andelen representanter ett parti (eller samarbeidende partier) har i bystyret - bestemmer det antall verv partiet (eller samarbeidende partier) får i formannskap, hovedutvalg og andre råd og styrer.

Demokratisk medvirkning

De demokratiske prosessene i kommunen omfatter først og fremst det politiske systemet, men er også prosesser som drives av administrasjonen, gjerne i forkant av den politiske behandlingen. Eksempler er deler av det kommunale planarbeidet. Her inviteres involverte parter på mange nivåer til å komme med innspill, synspunkter og meningsytringer.

Slik påvirker du

Politikerne og kommuneadministrasjonen vil gjerne høre dine synspunkter om saker og temaer du er opptatt av.
Har du som enkeltperson eller medlem av en organisasjon en sak du vil ta opp med politikerne kan du kontakte ordføreren ved å sende en e-post til bystyret@skien.kommune.no eller gruppelederne for partiene direkte.
Bruk også lokalutvalget der du bor.

Partienes gruppeledere
PartiNavnKontaktinformasjon
Arbeiderpartiet Rolf Erling Andersen

915 67 333/ rolferling.andersen@skien.kommune.no

Bypartiet Tomas Bakken 950 51 977/ tomas.bakken@skien.kommune.no
Fremskrittspartiet Jørn Inge Næss 917 12 182/ jorninge.naess@skien.kommune.no
Høyre Emilie Schäffer

90095203/

emilie.schaffer@skien.kommune.no

Kristelig Folkeparti Erik Næs 481 45 470/ erik.nas@skien.kommune.no
Miljøpartiet De Grønne Mona Nicolaysen 480 24 829/ mona.nicolaysen@skien.kommune.no
Rødt Rune Mathisen

46968251/ rune.mathisen@skien.kommune.no

Senterpartiet Trond Ballestad 906 21 438/ trond.ballestad@skien.kommune.no
Sosialistisk Vestreparti Åse Gro Bakke 920 10 263/ asegro.bakke@skien.kommune.no
Venstre Gustav Søvde 90574333/ gustav.sovde@skien.kommune.no
Folkeaksjonen Nei til mer bompenger Tommy Ballestad

41230176

tommy.ballestad@skien.kommune.no

Bystyret 2019 - 2023

Bystyret består av 55 medlemmer pluss varamedlemmer. Medlemmene velges av kommunens innbyggere ved kommunevalget hvert fjerde år. 

Kontaktinformasjon
NavnPartiEpostTelefon
Hedda Foss Five Ap hedda.foss.five@skien.kommune.no 91371131
Rolf Erling Andersen Ap rolferling.andersen@skien.kommune.no 91567333
Trude Tvedt Ap trudetvedt.sandvik@skien.kommune.no 932 96 182
Trine Almenning Ap trinealmenning.flatin@skien.kommune.no 93038823
Ole Geir Hoppestad Ap olegeir.hoppestad@skien.kommune.no 918 40554
Kristoffer Stenbakk Ap Kristoffer.Stenbakk@skien.kommune.no 93424025
Roger Hegland  Ap roger.hegland@skien.kommune.no 984 10 850
Knut Einar Aas Ap knuteinar.aas@skien.kommune.no 95119924
Jorunn Schmitz Ap jorunn.schmitz@skien.kommune.no 901 24 153
Ingjerd Martinsen Ap Ingjerd.Martinsen@skien.kommune.no 905 93109
Anders Skorve Ap anders.skorve@skien.kommune.no 906 08 716
Odin Adelsten Aunan Bohmann Ap OdinAdelsten.Bohmann@skien.kommune.no 468 29 563
Nikolai Sti Ravlum Ap Nikolai.StiRavlum@skien.kommune.no 98674499
Saynab Guleed Ap saynab.guleed@skien.kommune.no 993 45 588
Harald Haraldsen Ap harald.haraldsen@skien.kommune.no 926 24 769
Gudmund Kverndalen Ap gudmund.kverndalen@skien.kommune.no 404 06 569
Lars Jøntvedt Skjeldbred Ap lars.jontvedt.skjelbred@skien.kommune.no 95225956
Tor Ragnar Sollid Ap torragnar.sollid@skien.kommune.no 941 32 777
       
Tomas Bakken Byp tomas.bakken@skien.kommune.no 95051977
Joakim Rabe Byp joakim.rabe@skien.kommune.no 94832298
       
Tommy Ballestad FNB tommy.ballestad@skien.kommune.no 41230176
       
Jørn Inge Næss Frp jorninge.naess@skien.kommune.no 91712182
Knut Morten Johannesen Frp knutmorten.johannesen@skien.kommune.no 99315360
Cathrine H. Bakka Frp CathrineHasler.Bakka@skien.kommune.no 92887055
Jan Ove Lia Frp janove.lia@skien.kommune.no 40218646
Esther Buer Frp Esther.Buer@skien.kommune.no  
       
Emilie Schäffer H emile.schaffer@skien.kommune.no 90095203
Helene Røsholt   H helene.rosholt@skien.kommune.no 99777117
Marjan Farahmand H marjan.farahmand@skien.kommune.no 91552638
Marius Roheim Johnsen H MariusRoheim.Johnsen@skien.kommune.no 926 43 322
Kari Lise Holmberg H KariLise.Holmberg@skien.kommune.no 913 91 824
Jan Terje Olsen H janterje.olsen@skien.kommune.no 90771590
Stein Erik Amlie H steinerik.amlie@skien.kommune.no 45023748
Erik Gudbrandsen H erik.gudbrandsen@skien.kommune.no 98207329
Halvor Berg Hansen H halvor.berg-hanssen@skien.kommune.no 41651200
Harald Tiedemann Hansen H HaraldTiedemann.Hansen@skien.kommune.no 90176798
       
Erik Næs Krf erik.nas@skien.kommune.no 48145470
Anna Erika Myrvold Krf annaerika.myrvold@skien.kommune.no 470 68 792
Roar Åkre Krf roar.akre@skien.kommune.no 901 92 067
       
Mona Nicolaysen MdG mona.nicolaysen@skien.kommune.no 48024829
Marco Gozzi MdG marco.gozzi@skien.kommune.no 41297533
Lisa Velouri B. Skinnarland MdG LisaVelouria.Skinnarland@skien.kommune.no 94056492
       
Trond Ballestad Sp trond.ballestad@skien.kommune.no 90621438
Bård Naas Sp bard.naas@skien.kommune.no 91192253
Terje Riis-Johansen Sp terje.riis-johansen@skien.kommune.no 975 63 000
Ida Riis-Johansen Sp ida.riis-johansen@skien.kommune.no 47645275
Kåre Solvang Sp kare.solvang3@skien.kommune.no 980 77 388
Halvor Stavdal Sp halvor.stavdal@skien.kommune.no 468 90 989
       
Rune Mathisen Rødt  Rune.Mathisen@skien.kommune.no 46968251
Fillip Rønning Jakobsen Rødt   FillipRonning.Jakobsen@skien.kommune.no 91832793
Ørnulf Hjort-Sørensen Rødt   Ornulf.Hjort-Sorensen@skien.kommune.no 41502874
       
Åse Gro Bakke Sv asegro.bakke@skien.kommune.no 92010263
Helga Lilleland Sv helga.lilleland@skien.kommune.no 45916242
Ole Martin Haukland Sv olemartin.haukland@skien.kommune.no 48299463
       
Gustav Søvde V  gustav.sovde@skien.kommune.no 90574333
       

Ordfører

Hedda Foss Five er ordfører i Skien. Foss Five representerer Arbeiderpartiet, og er inne i sin tredje periode som ordfører.

 

Kontaktinformasjon til ordfører 

Tonje Øverbø, sekretær
Telefon 35 58 19 91

Formannskapet

 Lederen av formannskapet er ordfører Trond Ballestad (Sp)

NavnE-postTelefon
Trond Ballestad (Sp) trond.ballestad@skien.kommune.no  90621438 
Rolf Erling Andersen (Ap) rolferling.andersen@skien.kommune.no  91567333
Trude Tvedt (Ap) trude.tvedt@skien.kommune.no 93296182
Roger Hegland (Ap) roger.hegland@skien.kommune.no 98410850
Bård Naas (Sp) bard.naas@skien.kommune.no 91192253 
Erik Næs (Krf) erik.nas@skien.kommune.no 48145470
Mona Nicolaysen (MdG) mona.nicolaysen@skien.kommune.no  48024829 
Åse Gro Bakke (Sv) asegro.bakke@skien.kommune.no  92010263 
Emilie Schäffer (H) emile.schaffer@skien.kommune.no  90095203
Helene Røsholt (H) helene.rosholt@skien.kommune.no   99777117
Jan Terje Olsen (H) janterje.olsen@skien.kommune.no  90771590 
Jørn Inge Næss (Frp) jorninge.naess@skien.kommune.no  91712182 

 

Navn Organisasjon Epost Telefon
Elisabeth Timland Fagforbundet elisabeth.timland@skien.kommune.no 93486406
Laila Brattelid Fagforbundet laila.brattelid@skien.kommune.no 92098435
Ida Oterholt Utdanningsforbundet idakaspara.oterholt@skien.kommune.no  35581096
Hilde Ekeberg Fliid Utdanningsforbundet hilde.ekeberg.fliid@skien.kommune.no 35581098
Sjur Ole Taule Sykepleierforbundet sjurole.taule@skien.kommune.no 99730723

Partssammensatt utvalg

Består av medlemmene i formannskapet samt 5 representanter fra arbeidstakerorganisasjonen

 

Utvalgene

Utvalg for kultur, idrett, friluftliv og frivillighet (representanter som ikke sitter i bystyret)
NavnPartiE-postTelefon
May Trude Johnsen Sp MayTrude.Johnsen@skien.kommune.no  90689983
Knut Janøy Krf knut.janoy@skien.kommune.no 91660711
Espen Joris Gottschal Mdg EspenJoris.Gottschal@skien.kommune.no 98084381
Torunn Hauen Aks Ap Torunnhauen.aks@skien.kommune.no 48288094
Utvalg for helse- og omsorg (representanter som ikke sitter i bystyret)
NavnPartiE-postTelefon
Karina Meyer Pedersen      
Utvalg for oppvekst (representanter som ikke sitter i bystyret)
NavnPartiE-postTelefon
Alexandra Brown Østensen Sp alexandrabrown.ostensen@skien.kommune.no 47245124
Signy Gjærum  V signy.gjaerum@skien.kommune.no  92697761
Thorild Lunner Osdalen H thorildlunner.osdalen@skien.kommune.no 99620972
Utvalg for klima, miljø og byutvikling (representanter som ikke sitter i bystyret)
Navn Parti Epost Telefon
Per Morten Norborg  Krf permorten.norborg@skien.kommune.no  97461776 
  H   45023748
Helene Olsen Byp helene.olsen@skien.kommune.no 91999051

 

Rådene

Rådet for mennesker med nedsatt funksjonsevne 

Leder: Ragnar Grøsfjeld, fra organisasjonene, ragnar.grosfjeld@skien.kommune.no, 95817202

Øvrige medlemmer

  • Vibecke Selliken - fra organisasjonene
  • Cathrine Dammen - fra organisasjonene
  • Karin Synnøve Karlsen - fra organisasjonene
  • Marte Støver - fra organisasjonene
  • Grete Romsdalen - fra organisasjonene
  • Synnøve Mæland (Sv)
  • Lisbeth Dragseth (H)
  • Odin Adelsten Bohmann (Ap)
Eldrerådet

Leder: Gerd Andersen, fra pensjonistene, gerd.andersen@skien.kommune.no, 92299651

Øvrige medlemmer:

  • Ivar Kristensen - fra pensjonistene
  • Harry Trondsen - fra pensjonisten
  • Ulla Britt Larsson - fra pensjonistene
  • Kjell Torbjørn Steinhaug - fra pensjonistene
  • Aslaug Vale (H)
  • Susanne Rimestad (MdG)
  • Leif-Frode Johansen (Frp)
  • Harald Christiansen (Ap)

Klagenemda

Leder - Åse Gro Bakke (Sv)

Øvrige medlemmer er:

Roger Hegland (Ap)

Hans Edvard Askjer (Krf)

Jan Terje Olsen (H)

Thor Arild Bolstad (Frp)

Lokalutvalgene

Bystyresekretariatet er kontaktleddet mellom de ulike lokalutvalgene og administrasjonen. Kontaktinformasjonen til bystyresekretariatet er 35 58 15 30 eller bystyret@skien.kommune.no.

Dersom du har en sak fra i ditt nærområdet du ønsker at å informere politikerne om bør du ta kontakt med leder av de ulike lokalutvalgene.

Bratsberg lokalutvalg

Leder - Espen Gottschal (MdG) - tlf. 409 16 861 - epost: espen.gottschal@gmail.com

Øvrige representanter er:

Bjørn Teigen (Frp)

Tove Lindskog (Ap)

Harald Tveit (V)

Karl Fredrik Johansen (Sp)

Mette Sannerholt Andersen (H)

Tor Killie (Bypartiet)

Knut Lofthus (fra frivillige lag og foreninger)

Cato Thomassen (fra frivillige lag og foreninger)

 

Gimsøy lokalutvalg

Leder- Grete Meyer Larsen (Ap) - tlf. 95428959 - epost: grete.larsen@sf-nett.no

Øvrige medlemmer er:

Johnny Skogsrød (Ap)

Inger Mary Engebakken (Ap)

Per Forsberg (H)

Albert Islam Poliku (V)

Soubhi Thaher (R)

Egil Olav Martinsen (Frp)

Mona Kristensen (Bypartiet)

Elin Bråthen (H)

Svein Olaf Eide (fra frivillige lag og foreninger)

Ann Christin Jordbakke (fra frivillige lag og foreninger)

Gjerpen lokalutvalg

Leder - Karina Meyer Pedersen (Bypartiet) - tlf. 46950770 - epost: karinameyer83@yahoo.no

Øvrige medlemmer er:

Heidi Mustvedt-Plüss (H)

Tore Anton Angetveit-Svanes (V)

Frode Svendsen (Ap)

Arne Gården (Sp)

Sjur Ole Taule (Frp)

Sissel Løberg (fra frivillige lag og foreninger)

Mariken Køhl-Røsund (fra frivillige lag og foreninger)

Arne Morten Knutsen (fra frivillige lag og foreninger)

Gulset lokalutvalg

Leder - Anita Kallevik (Ap) - tlf. 924 82 614 epost: ani-kall@online.no

Øvige medlemmer er:

Susanne Rimestad (MdG)

Svein Gustaf Martinsen (Ap)

Marit Halvorsen (V)

Yngve Holmern (Sv)

Arve Moen (H)

Tore Seeberg (Frp)

Turid Bakken (Bypartiet)

Ronny Malmhaug (Bypartiet)

Siv Dalen (fra frivillige lag og foreninger)

Faduma Guleed (fra frivillige lag og foreninger)

Torill Solheim (fra frivillige lag og foreninger)

Kilebygda lokalutvalg

Leder - Sveinung Egenæs - tlf. 41421951 - epost: sveinung.egenes@gmail.com

Øvrige medlemmer er:

Tove Dalene Wærnes (H)

Åsne S. Fjeld (Krf)

Tommy Fjellstad (Ap)

Svein Tore Høidalen (fra frivillige lag og foreninger)

Berit Garvik (fra frivillige lag og foreninger)

Klovholt lokalutvalg

Leder - Karl Gustav Olsen (uavhengig)- tlf. 99152708 - epost: karl.gustav.olsen@bulder.no

Øvrige medlemmer er:

Ingeborg Klovholt (H)

Elisabeth Five (Ap)

Cathrine Hasler Bakka (Frp)

Terje Bøe (fra frivillige lag og foreninger)

Sverre Thingstad (fra frivillige lag og foreninger)

Klyve lokalutvalg

Leder - Per Kristen Thingstad (V) - tlf. 91852355 - epost: krithing@online.no

Øvrige medlemmer er:

Arnulf Melgård (Sv)

Andreas Larsen Sundbø (Ap)

Anita Sund (H)

Mia Jacobsen (Frp)

Leif Frode Johansen (Frp)

Lunde lokalutvalg

Leder - Caroline Torskog (Sv) - tlf. 920 95 070 - epost: caroline.torskog@sthf.no

Øvrige medlemmer er:

Vegar Grüner (Bypartiet)

Bjørg Øya Tefre (V)

Tone O. Barhellestøl (MdG)

Frode Bakken (Ap)

Cecilia Wimann (R)

Hege Pflug (H)

Torbjørn Solberg (H)

Steinar Slettum (Frp)

Roy Stian Gunnulfsen (frivillige lag og foreninger)

Anette Tobiassen (frivillige lag og foreninger)

Melum lokalutvalg

Leder - Gudmund Kverndalen (Ap) - tlf. 40406569 - epost: gudmund.kverndalen@skien.kommune.no

Øvrige medlemmer er:

Synnøve E. Lund (Krf)

Svein Tore Jønnevald Dale (Sp)

Jan Endre Bjørbæk Andersen (Frp)

André Prestvik (Bypartiet)

Christina Iren Doksrød Granli (frivillige lag og foreninger)

Torhild Haugseth Bjørbæk (frivillige lag og foreninger)

Skotfoss lokalutvalg

Leder - Arne Sandland (H) - tlf. 91 33 74 38 - epost: asandla@hotmail.com

Øvrige medlemmer er:

Vidar Berg (Frp)

Steinar Herlog Jørgensen (Ap)

Terje Brian Johnsen (Ap)

Ranveig Johnsen (Ap)

Kristin Lefsaker (fra frivillige lag og foreninger)

Nils Lunden (fra frivillige lag og foreninger)

Valebø lokalutvalg

Leder - Asle Aase (Ap) - tlf. 35 54 48 04 - epost: asle.aase@gmail.com

Øvrige medlemmer er:

Stian Stenersen (Frp)

Anne Synnøve Vale Aase (Ap)

Geir Ståle Lunde (Ap)

Olaf Trygve Aase (uavhening)

Jill Helland (fra frivillige lag og foreninger)

Svein Bjørnsen (fra frivillige lag og foreninger)

 Vold og Søtvedt lokalutvalg

Ikke konstituert

Ytre Gjerpen lokalutvalg

Leder - Anne Østensen (Ap) - tlf. 90204853 - epost: anne.ostensen@no.abb.com

Øvrige medlemmer er:

Solbjørg Lindø (Krf)

Jan Olav Ramsåsen (Ap)

Anita Ballestad (Sp)

Sidsel Devik (V)

Knut Rutlin (H)

Lars Gran (Frp)

Cecilie Authen Borgestad (H)

Bo Lilledal Andersen (fra frivillige lag og foreninger)

Linda Åsulfsen (fra frivillige lag og foreninger)

Berit M. Eik (fra frivillige lag og foreninger)

 

Øvre Gjerpen lokalutvalg

Leder: Anniken Myhre Borgerås (Ap) - tlf. 906 31 782 - epost: anniken-borgeraas@hotmail.com

Øvrige medlemmer er:

Jan Erik Gundersen (Sv)

Roger Wahlstrøm (uavhengig)

Kai Tore Kvålo (Ap)

Jan Helge Jansen (H)

Knut Mikkjel Solbakken (Bypartiet)

Gunnulf Foss (Frp)

Espen Nilsen (frivillige lag og foreninger)

Rune Pedersen (frivillige lag og foreninger)

Åfoss lokalutvalg

Leder - Laurens Reitsma - tlf. 916 46 984 - epost: laurensreitsma@outlook.com

Øvrige medlemmer er:

Ivar Kristensen (Ap)

Steinar Darrud (Sv)

Vibeke Jacobsen (H)

Margunn Høie Aasland (Frp)

Willy Amundsen (frivillige lag og foreninger)

Kåre Øye (frivillige lag og foreninger)

Nils Anton Andreassen (frivillige lag og foreninger)

Kontrollutvalget

Leder - Atle Aastad (H)

Øvrige medlemmer er:

Thor Ragnar Sollid (Ap)

Knut Morten Johansen (Frp)

Silje Torvund (Byp)

Solveig Sollie (Krf)

Gustav Søvde (V)

Inger Johanne Juve (Ap)

Navnutvalget

Leder - Frode Bakken (Ap)

Øvrige medlemmer er:

Åse Gro Bakke (Sv)

Eva Berg (V)

Thor Øvrum (H)

André Prestvik (Bypartiet)

Valgstyret

Legatfondet for sosiale saker

Leder - Roger Hegland (Ap)

Øvrige medlemmer er:

Trine Almenning (Ap)

Helene Røsholt (H)

Harald Haraldsen (Ap)

Synøve E. Lund (Krf)

Rine Negård (Frp)

Legatfondet for utdanning

Leder - Kristian Ripegutu - konstituert kommunalsjef  - tlf. 41566615 - epost: kristian.ripegutu@skien.kommune.no

Øvrige medlemmer er:

Ole Geir Hoppestad (Ap)

Signy Gjærum (V)

Jan Ove Lia (Frp)

Sakkyndig nemd i eiendomsskattesaker

Leder - Torunn Hauen Aks (Ap)

Øvrige medlemmer er:

Ingjerd Martinsen (Ap)

Per Forsberg (H)

Klagenemd for eiendomsskattesaker

Leder - Frode Bakken (Ap)

Øvrige medlemmer er:

Felix Volpe (Ap)

Signy Gjærum (V)

Ole Einar Amlie (H)

Øivind Andersen (Frp)

Flerkulturelt utvalg

I Skien bor det i dag mennesker fra over 100 forskjellige nasjoner. Flerkulturelt utvalg er et møtested for dialog og brobygging mellom innbyggerne i Skien, uansett kulturell og etnisk bakgrunn.

Flerkulturelt utvalg har følgende politisk oppnevnte representanter

  • Erik Næs (Krf) - leder
  • Andreas Dalsegg (SV) - nestleder
  • Trine Almenning (Ap)
  • Heidi Mustvedt-Plüss (H)
  • Vidar Berg (Frp)

I tillegg knytter utvalget til seg en faglig bredt sammensatt referansegruppe ved behov.

Referat fra møtene i Flerkulturelt utvalg legges fram som referatsak for bystyret jevnlig gjennom året. På siden "Politiske møter" finner du referatene under bystyrets møter.

Utvalgets sekretær er Per-Anders Nordås Gundersen, Per-Anders.NordasGundersen@skien.kommune.no, tlf 35 54 46 81 

Ungdomsrådet

Ungdomsrådet er ikke politisk valgt, men består av en representant fra hver ungdomsskole og videregående skole i Skien. Rådet har møte- og talerett i UOPP.

Ungdomsrådet i 2020-2023

 

Øvrige medlemmer

 

 

 

E-post og telefon til representanter i hovedutvalg for oppvekst:

 

Publisert: 26.10.2016 14:21
Sist endret: 08.02.2021 15:00