Ta turen til Japan med biblioteket og opplev et til tider usedvanlig, underfundig og underlig univers.
Japansk litteratur har for alvor funnet veien til norske nattbord. Det oversettes mer enn før, og bøkene har ofte en stemning som skiller seg fra mye vestlig samtidslitteratur: stillhet, ettertanke og et blikk for menneskene som ikke helt finner sin plass.
Haruki Murakami er fortsatt den store inngangsporten for mange lesere, med sine melankolske og lett surrealistiske romaner. Men de siste årene har også en ny bølge japanske bøker fått stor oppmerksomhet, særlig innen det som gjerne kalles «healing fiction». Dette er lavmælte fortellinger om ensomhet, tilhørighet og små møter som forandrer livet i det stille.
I En reisende katts beretninger av Hiro Arikawa følger vi katten Nana og eieren hans på en siste reise gjennom Japan. Det er en varm fortelling om vennskap, savn og menneskene vi bærer med oss videre.
Toshikazu Kawaguchis Før kaffen blir kald bygger på en enkel idé: Hva ville du gjort dersom du kunne reist tilbake i tid for en kort stund? Resultatet er både underholdende og rørende, med spørsmål som blir hengende igjen lenge etter siste side.
I Sayaka Muratas Døgnåpent møter vi Keiko, som føler seg mer hjemme i den strengt regulerte kioskhverdagen enn i samfunnets forventninger om karriere, familie og normalitet. Romanen er både absurd morsom og ubehagelig presis.
Hiromi Kawakamis Merkelig vær i Tokyo skildrer et forsiktig kjærlighetsforhold mellom en ensom kontorarbeider og hennes tidligere lærer. Få bøker beskriver hverdagslig ensomhet med samme varme og ømhet.
Og for dem som foretrekker mørkere historier, er Keigo Higashinos Fatal hengivenhet en intelligent og drivende krimroman der en tilsynelatende perfekt forbrytelse utvikler seg til en psykologisk duell.
I en tid preget av tempo, støy og selvrealisering gir disse bøkene rom for stillhet, sårbarhet og mennesker som ikke nødvendigvis lykkes – men som likevel forsøker å finne mening i hverdagen. Kanskje er det nettopp derfor japansk litteratur treffer så mange nå.
Skrevet av Ingvild Østensen, Skien bibliotek. Første gang på trykk i Telemarksavisa 6. juni 2026.